top of page

ТЕМБЪРЪТ КАТО ПОНЯТИЕ

 

С настоящата разработка ще се опитаме да отговорим на въпроса какво е тембърът. С помощта на физиката ще опишем явленията, които обуславят този параметър на тона. Ще покажем необходимостта от познаването на теорията и как без да навлизаме в дълбоките води на физиката, можем да получим ясна представа за същината на едно недостатъчно добре разбирано музикално понятие.

 

В учебниците по теория на музикалните елементи под заглавието тембър се среща определението „цвят, окраска на тона”. Но какъв цвят е, да кажем тонът „до” и с какво е украсен? От друга страна, украшения наричаме и трилерите, мордентите, групетите и пр. мелизми, които всъщност нямат нищо общо с тембъра, макар, че за да ги определим използваме същата дума – украшение. Ясно е, че няма точно и коректно определение за тембър в учебната литература, както няма и достъпно обяснение на явленията, които го пораждат. И въпреки, че ние интуитивно усещаме и разбираме какво е тембърът, много се затрудняваме, когато искаме да обясним какво точно представлява той. За учениците и студентите пък, това се превръща в неясно понятие, което практически не разбират и също не са в състояние да си обяснят. Ако погледнем в учебника по Теория на музикалните елементи на Парашкев Хаджиев, обяснението е следното: „В природата не съществуват прости тонове. Всеки тон звучи в съчетание с много други по-високи от него, наречени обертонове, парциални, аликвотни или хармонични тонове. Те се получават в резултат на това, че трептящият източник на тон освен с цялата си маса трепти и с нейните части.” Това обяснение е непълно и не дава достатъчно ясна представа за това как трепти тялото. Да си представим как едно тяло трепти веднъж цялото, после с половината, третината и т.н. и то едновременно. Това е донякъде неточно казано, защото във всички случаи трепти цялото тяло (тоест, никоя част не стои статична докато друга издава трептения), нито пък отделна част трепти сама за себе си, без връзка с всички останали трептящи части във всеки момент. Освен това, ако две различни трептящи тела с еднаква честота (съответно издаващи тон с еднаква височина) произвеждат цялата редица от обертонове, то би следвало и тембрите им да са еднакви. Ако не са, то тогава двете обертонови редици трябва да са различни (тоест, едното да произвежда само едни обертонове, а другото – други), което от гледна точка на физичните закони не е вярно. В учебника „Елементарна теория на музиката” на Пенка Минчева, е дадено по-подробно обяснение: „...от трептенето на звукоизточника с двете му половини се получава двойно по-висок тон - отстоящ на чиста октава над основния; трептенето на трите третини образува три пъти по-висок тон – чиста октава + чиста квинта над основния тон...”. Тук разбираме, че става въпрос за трептенето на всички части на звукоизточника заедно, което поражда  звук с по-висока честота. Подобно обяснение може да се намери и в други учебници по теория. Всичко това поражда неяснота и объркване, въпроси без отговор и оттам убеждението, че това е сложна материя в сферата на науката, която няма място в рамките на изкуството, било то в теоретичните трудове или като практическо приложение. Но това не е така.

 

Всичко казано до тук налага да вникнем по-дълбоко в това какво се случва на практика. Ще направим опит да обясним в детайл какво точно е тембърът. Поради това, че звукът е природно явление и съответно има своята материална основа, няма как да пренебрегнем или да заобиколим физичната страна на въпроса. Физиката ни е необходима, защото без нейна помощ не бихме били в състояние да опишем процеса на трептене и съпътстващите го явления. Всички знаем, че тембърът зависи от трептящото тяло (струна, въздушна струя, мембрана и т.н.), от начина, по който произвеждаме звука (дърпане, удряне и пр.), но също и от корпуса на музикалния инструмент – неговата форма, големина, материалът, от който е направен. Защото когато трепти звукоизточникът, трепти и целият корпус.

 

Първото, което е необходимо да се обясни, е собствената честота на трептене. Това е такава честота, на която тялото трепти само, когато бъде отклонено от равновесно положение. Всяко тяло има повече от една собствена честота на трептене и всички те зависят от това по какъв начин е разтрептяно то. Най-простият пример за трептящо тяло е струната. Тя може да трепти по всички начини, показани на фиг. 1, както и по много други.

Фиг. 1 Собствени честоти на трептене на струна.

 

За улеснение ще разглеждаме струната като линеен обект. Когато я дръпнем, тя излъчва една основна честота, но трепти по много начини едновременно. Всички по-високи честоти са с много по-малка амплитуда и затова е невъзможно да се видят с просто око, нито да се чуят по отделно. Заедно те представляват тон и неговите обертонове. Обръщаме внимание, че това е единно движение на цялото тяло (струна), нейните части не трептят отделно една от друга, самостоятелно, всяка с различна честота, по-висока от основната. Всъщност, това е единно сложно трептене, което може да се разгледа като сума на множество по-прости (фиг. 2).

Фиг. 2 Струна, която е дръпната (черно) заедно с простите трептения, на които се разлага.

 

Когато разглеждаме по-сложна конструкция (музикален инструмент), трябва да отчетем, че тя има много повече варианти (режими) на трептене. Всяка стена на инструмента има определени режими на трептене. Това пак са собствени честоти, но са много по-сложни, защото телата са триизмерни. Тези по-сложни режими на трептене подробно е изследвал Ернст Хладни в края на 18 и началото на 19 век в своите експерименти с трептящи пластини. Фигурите, които той наблюдава, се получават от различни режими на трептене на метални пластини (фиг. 3). По същия начин трепти и корпуса на музикалните инструменти. Естествено и тук всеки основен режим на трептене произвежда своите кратни, по-високи трептения.

Фиг. 3 Фигури на Хладни. Мембрани, които са посипани с пясък, се разтрептяват. Пясъкът се събира на местата с най-малка или нулева амплитуда на трептене.

 

При преминаването в дву- и триизмерната област сложността на явленията много рязко нараства. Докато при струната е сравнително лесно човек да си представи какво се случва, то при по-сложните обекти това не е така. За настоящото изложение е достатъчно да се каже, че принципът се запазва, но се увеличават вариантите за трептене. Варианти на режими на трептене може да се видят на фиг. 4.

Фиг. 4 Някои възможни режими на трептене на правоъгълна и кръгла мембрана.

 

Какво се случва когато свирим? Да вземем за пример китарата, нейните тонове се произвеждат чрез дърпане. Когато дръпнем струната, тя започва да трепти по горе показания начин, произвеждайки тон с основна честота и много на брой хармоници (обертонове). В същото време трепти и корпуса на инструмента в своите собствени режими. Когато честотата на някой хармоник на струната съвпадне с честотата на някой от режимите на трептене на тялото на инструмента, се получава резонанс – съответният обертон се усилва многократно (фиг. 5). Така ухото чува основния тон заедно с част от обертоновете, които са резониращи и съответно по-силни. Другите, които не са усилени чрез резонанс, почти липсват, защото ухото не е способно да ги долови. Следователно различното възпроизвеждане на обертоновете от различните инструменти формира тембъра на всеки отделен инструмент. И тъй като режимите на трептене зависят от материала, от който е направено тялото, от формата и конструкцията му, а собствените трептения на струната – от начина на произвеждане на звука, то ние казваме, че и тембърът на инструмента зависи от всички тези фактори.

Фиг. 5 Режими на трептене на акустична китара при различни честоти.

 

От всичко казано до тук можем да изведем една ясна дефиниция за тембър, която да звучи така: тембърът е параметър на тона, който определя неговия състав. Всеки тон има сложен състав и предствлява  сума от много на брой прости трептения. Съставът на всеки тон се определя от това кои собствени честоти на трептене на звукоизточника резонират и се усилват от собствените честоти на трептене на корпуса на инструмента. Човешкото ухо възприема основния тон и резониращите хармоници като едно цяло. Това какви прости трептения (отделни честоти) участват в състава на един тон определя качеството, което музикалните теоретици наричат цвят, багра, окраска. Тембърът зависи както от материала, формата и конструкцията на музикалния инструмент, така и от начина, по който се произвежда звука.

За какво е необходимо подобно изследване? На първо място, за да обясни явления, с които музикантите работят непрекъснато. Същността на тембъра като един от параметрите на тона трябва да има ясно и коректно обяснение в рамките на теорията на музикалните елементи, както такова има и всяко едно друго понятие. Когато говорим за параметрите на тона, няма как да подминем физичната страна на този въпрос. Звукът (следователно и музиката) е физическо явление и има своята материална основа. От друга страна, познавайки по-добре физичната основа на явлението, бихме могли да го контролираме и манипулираме. Разбирането на теорията дава много възможности на човека да получи звука, които иска да чуе, да модифицира некачестения тон, да извлече най-доброто от своя инструмент. Конкретно бихме могли да работим с производителите на музикални инструмети, на звукозаписна, звукообработваща и звуковъзпроизвеждаща техника и заедно с тях да постигнем определени желани от нас характеристики на звука. Това се отнася също и за съвременните електрически инструменти. При тях изпълнителят сам решава кои хармоници да засили изкуствено и кои да намали, за да получи желания тембър. Същото се прави и при обработката на записи, както и в настройването на озвучителна техника. Тогава, когато познава теорията, един музикант няма да разчита само на интуитивния си усет, за да постигне определен резултат, а ще е в състояние да контролира осъзнато и изцяло процеса на изпълнение, записване, озвучаване.

 

ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА

 

Хаджиев, П., Колев, Й., Чобанова, Й. Учебник по елементарна теория на музиката и солфеж, Университетско издателство „Свети Климент Охридски”, София 1994

Минчева, П., Филева, Кр. Елементарна теория на музиката, Пловдив, 1996

Чобанова, Й, Практически курс по елементарна теория на музиката, Музика, София, 1992

Минчева, П., Попова, П., Елементарна теория на музиката, задачи и упражнения, Музика, София, 1987

Георгиев, Е., Музикална акустика, Наука и изкуство, София, 1975

Иванчев, Н., Физика, Наука и изкуство, София, 1987

http://en.wikipedia.org/wiki/Harmonics

http://en.wikipedia.org/wiki/Fundamental_frequency

bottom of page